Mexiko


Tedy lépe řečeno Spojené státy Mexické se skládají z 36 států. Hehe, že jste to nikdo nevěděl, hihi. Já kdysi taky ne, haha.

Peníze

V Mexiku je poměrně draho.Jednotkou měny je mexické Peso, které se dělí na 100 Centavos.Bankovky mají hodnotu 10,20,50,100,200 a 500 Pesos.Mince 1,5,10,20 a 50.Centavos je tak malá hodnota, že se ani nepoužívá. Jedna peseta v roce návštěvy= 4 koruny.

Chleba 7,některý až 15 Pesos
6 plechovek piva 35-45 Pesos
1 kg jogurt 15 některý až 25 Pesos
1 litr mléka (jen plnotučné) 6-10 Pesos
1 litr vína od 40 Pesos


Rozdíly v cenách jsou veliké, stejná věc může stát v jiném obchodě třeba i dvojnásobek.I ceny stejného zboží ve stejném obchodě můžou byt rozdílné.To co je v supermarketu vystavené na okraji, může být k dostání ve hloubi regálů stejného supermarketu za nižší cenu.Opravdu zajímavý způsob, jak přinutit zákazníky, aby prohledali celý obchod.

Benzín

Přibližně stejné ceny jako u nás. V USA je asi 3x levnější. Jediná společnost vlastnící čerpací stanice je státní firma PEMEX.Všechny pumpy jsou s obsluhou. Na severu Mexika je oproti ostatním částem země poměrně málo k vidění, není to nijak turisticky atraktivní část, ale je tady soustředěno mnoho průmyslu a investice z ostatních zemí proudí nejvíce sem.Tím pádem ze severu země téměř vymizel tradiční způsob života a obyvatelé svým chovaním připomínají spíš Američany.Životní úroveň se dá těžko porovnat.Rozdíly v životní úrovni jsou propastné.Odpovídá to i místním platům.Dělník bez kvalifikace si vydělá tak málo, že ho to sotva uživí, přičemž bydlí v hliněné chatrči bez elektřiny a jezdí tak maximálně na kole.Ovšem už lehce kvalifikovaný parťák má plat několikanásobně vyšší.Rozdíl může být i takový, jako u nás mezi nekvalifikovaným dělníkem a ředitelem malé firmy.

Elektrické napětí

Střídavý proud o napětí 120 V a frekvenci 60 Hz. Zástrčky mají ploché otvory jako v USA, nutný je adaptér.Ohřívání vody vzhledem k nižšímu napětí trvá déle.

Telefon

Téměř z každého veřejného telefonu lze vést dálkové hovory. Na štítku telefonu musí být nápis "larga distancia". Pro přímé hovory na území Mexika: 91 + předčíslí města + číslo volaného. Do České republiky je z Mexika předvolba 98 + 42 + české směrové číslo bez první nuly + číslo účastníka.Z veřejných telefonů lze volat na kartu, která stojí 50 pesos.Při hovoru do ČR stačí karta asi na 2,5 minuty. Do Mexika je předvolba 0052, následuje směrové číslo města a číslo účastníka.Například Mexico City má přečíslí (5), Acapulco (74), Cancún (988).Minuta z ČR do Mexika stojí 95 Kč.

Mobilní operátoři:

Telcel (Amigo)
Iusacell (Viva)
Nextel
Pegaso

Stravování:

Snídaně (desayuno) je silná a podává se zpravidla v době 7-10 hod. Oběd (comida) má vyhrazený čas 13-16 hod. a večeře (cena) 20-22 hod. Nejlevněji a nejrychleji se lze najíst v prostých mexických jídelnách, ve větších městech také v samoobslužných jídelnách typu Mc Donalds.Kromě mexických restaurací narazíte jistě na různé pizzerie a čínské restaurace. Většina mexických jídel není ostrá a obávané ostrosti se dosahuje až přidáním ostré omáčky salsa (zralá rajčata, chilli, cibule, citrónová šťáva, koriandrová nať). Jemnější omáčka se nazývá guacamole (kaše z avokáda, rajčata, chilli, cibule, citróny a koriandr).Velmi rozšířenou stravou jsou mj. grilovaná kuřata, výrazně žlutá (kukuřičné krmení). Kulaté houskové pečivo, různě obložené, se nazývá tortas.Základem obživy Mexičanů je kukuřičná mouka, která se používá především ke zhotovení tenkých kulatých placek tortillas. Tortily se z kukuřičného těsta dělají ručně nebo strojně a potom se ohřívají na plechu.Tortila je zároveň chlebem, talířem a lžící.Tortily mohou být pečené, pražené nebo tvrdě vypečené, naplněné nebo obložené a podle toho se pokrm nazývá.

Enchiladas: přeložená tortila, naplněná drůbežím masem. Může být zapečená s kyselou smetanou (a la suiza), s rajčaty (entomatadas) nebo s fazolovou kaší (enfrijoladas).
Tacos: srolované tortily s kousky masa a omáčkou salsa.
Fajitas: zapečené tortily s náplní z masa a fazolové kaše.
Chilaquiles: rozřezané tortily s chili omáčkou a párkem.
Tosatadas: tenké opečené tortily obložené fazolovou kaší, salátem, kousky drůbežího masa, nasekanou cibulí a nastrouhaným sýrem.
Quesadillas: opečené tortily naplněné sýrem nebo zeleninou (flor de calabaza/květy cukety, hongos/houby).
Carnitas: jsou malé kousky masa opečené v omastku.
Ciles rellenos: jsou zelené pepřové lusky naplněné masem, rybou nebo sýrem.
Tamales: jídlo mající indiánskou tradici.Kukuřičná kaše se smíchá s tukem, udělají se knedlíčky a ty se plní masem a zeleninou nebo se dělají sladké a plní se ovocem. Knedlíčky se zavinou do kukuřičných nebo banánových listů a dusí se v páře.
Frijoles: je fazolová kaše, bohatá na bílkoviny a výživná, která je hlavní přílohou ke mnoha mexickým pokrmům, u nichž je dávána přednost drůběžímu masu (kuře - pollo, krocan - guajolote).
Salsa mexicana nebo pico de gallo: je ostrá omáčka z červených rajčat, chilli, cibule, citrónové šťávy a koriandrové natě. Salsa nechybí v žádné mexické jídelně ani v pouličních stáncích.

K mexickým jídlům se dobře hodí vychlazené mexické pivo (cerveza).Kvalitnější vína lze dostat jen v lepších restauracích nebo některých obchodech. Limonády a nápoje cola se nazývají refrescos.Z agáve se vyrábí pálenka a tequila nebo mezcal. Oblíbené jsou koktejly margarita (tequila, pomerančový likér a citrónová šťáva) nebo piňa colada (kokosové mléko, ananasová šťáva, rum).Oblíbená je tekutá teplá nebo studená čokoláda (chocolate), silně slazená, ochucená skořicí a vanilkou.Se skořicí a hnědým cukrem se připravuje také oblíbená káva café de olle.Na žízeň je kromě čaje nejlepší normální voda, kterou lze získat všude v plastových lahvích v nejrůznějších velikostech (0,2 - 1,5 l).Voda z kohoutku v Mexiku není pitná.

Ubytování:

V turisticky vyhledávaných místech jako je Acapulco, Puerto Vallarta nebo Yucatán může noc v hotelu vyjít klidně na 2000-2500 pesos. V méně známých, ale neméně krásných letoviscích klesá i cena, třeba i na 400-500 Pesos. Pokud se někdo rozhodne pro dobrodružství, může najít nocleh v odlehlé vesnici za 150-200 Pesos. Cestování autobusem je celkem v pohodě, může to být trošku problém okolo velkých měst bývají přeplněné, dálkové autobusy jsou většinou klimatizované s funkčním videem. Městské autobusy staví všude na zamávání, třeba každých deset metrů, nelze se tedy orientovat dle počtu zastávek. Z důvodu omezení automobilového provozu v hlavním městě Mexiku je zde zaveden systém zvaný "Hoy no circula" (Dnes nejezdí), což znamená, že podle koncového čísla SPZ jeden den v týdnu automobil zůstává odstavený mimo provoz.Toto opatření se vztahuje i na automobily cizích SPZ.K zapůjčení automobilu je nutno předložit mezinárodní řidičský průkaz a kreditní kartu.Cestovat lze po placených či neplacených dálnicích (značeny CUOTA a LIBRE).Poplatky za užití dálnic jsou poměrně vysoké, neplacené dálnice jsou však ve špatném technickém stavu. Naopak cestování dálkovými autobusy lze doporučit, jsou na dobré úrovni a bezpečné. Mexiko je zemí s častým výskytem zemětřesení, proto by se jeho návštěvníci měli co nejdříve po příjezdu seznámit s instrukcemi, jak se v případě zemětřesení chovat.

Zpět